Rotary Klub Jelenia Góra Cieplice zwiedza Pałac Moritzburg oraz fabrykę porcelany w Miśni

1

Pałac Moritzburg - jeden z licznych niemieckich zamków na wodzie. Barokowy pałac znajduje się w miejscowości Moritzburg w Saksonii w pobliżu Drezna.

2

Fabryka porcelany w Miśni.
Miśnia bardzo często określana jest mianem „stolicy porcelany Europy”. Właśnie tu znajduje się fabryka porcelany. To właśnie w Miśni była produkowana pierwsza europejska porcelana, która później nazywana była miśnieńską porcelaną.
Zakład rozpoczął swoją działalność na początku XVIII wieku i mieści się w potężnym gmachu, który może być zwiedzany przez turystów. Fabryka każdego roku odwiedzana jest więc przez setki Europejczyków, chcących poznać dzieje miśnieńskiej porcelany. Znajduje się tu wiele ciekawych ekspozycji, jest także sklepik, w którym można nabyć wiele porcelanowych bibelotów.

 

3

Porcelana miśnieńska (niem. Meißener Porzellan) – pierwsza europejskaporcelana, produkowana w Miśni. Wynalazcą procesu jej fabrykacji byłEhrenfried Walther von Tschirnhaus – w roku 1708. Po jego śmierci w tymże roku rozwojem produkcji porcelany zajął się jego uczeń, Johann Friedrich Böttger. Decyzją króla Polski Augusta II Mocnego z 23 stycznia 1710 rozpoczęła działalność Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany (niem.:Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur). Manufaktura funkcjonuje do dziś pod nazwą Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH.

4

5

6

Elżbieta Zakrzewska